U petak, 27. rujna je u organizaciji Sveučilišta u Rijeci održana Noć istraživača, manifestacija na kojoj su posjetitelji imali prilike zaviriti u tajni svijet znanosti, a znanstvenici sa Sveučilišta u Rijeci svoje su djelatnosti predstavili na čak 19 štandova, odnosno istraživačkih postaja.
U Exportdrvu je preko 2700 posjetitelja, među kojima je bilo izrazito puno djece, imalo priliku sudjelovati u izložbama, brojnim kreativnim radionicama, eksperimentima, igrama, simulacijama i kvizovima. Posebnu pažnju privukle su znanstvene postaje Pomorskog fakulteta:
Organizacija Europske noći istraživača glavna je aktivnost u okviru Horizon Europe projekta ”Reconnect Science with the Blue Society – Blue-connect 2.0’‘, koji okuplja 9 partnerskih institucija: Sveučilište u Splitu, Dubrovniku, Zadru, Rijeci i Jurja Dobrile u Puli, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Mediteranski institut za istraživanje života, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša te Znanstveno tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci STEP-RI.
Cilj Noći istraživača jest na jednostavan i zanimljiv način približiti znanost građanima te omogućiti svima da na jednu večer postanu znanstvenici i istraživači. Predstavljena su najnovija znanstvena otkrića na razumljiv i zabavan način, približeni su istraživački radovi javnosti i utjecaj znanosti na naš svakodnevni život.
Što nas razlikuje od banane?, Što vinske mušice rade u laboratoriju?, Kako nastaju galaksije?, Što je fluorescencija te kako se koristi u medicini?, Zašto dolazi do poplava?, Kako funkcioniraju bespilotne letjelice? - samo su neka od pitanja na koja su posjetitelji mogli dobiti odgovor u programu u kojem je sudjelovalo gotovo stotinu znanstvenika sa deset sastavnica Sveučilišta u Rijeci.
Zahvaljujemo svima koji su bili dio ove priče i vidimo se dogodine!